Przejdź do treści

O Willi Bawarka

Historia miejscowości

Michałowice zwane dawniej Kiesewald leżą na wysokości 650 m n.p.m. i obecnie są częścią Piechowic.

Początki miejscowości sięgają  XVII wieku. Powstała wtedy osada założona według legendy przez trzech braci z Czech – Michałów. W rzeczywistości jednak osadę założyli uchodźcy religijni pochodzący z Czech. Miejscowość otaczają cztery góry: Piechowicka Góra (604), Drewniak (672), Grzybowiec (752) oraz Płoszczań (747). W Michałowicach nasi goście mogą zobaczyć piękny widok na Śnieżne Kotły, ale można znaleźć tu także wiele innych urokliwych miejsc.

Historia Willi Bawarka

Budynek został wybudowany na początku XX w. na fundamentach innego domu, którego początki sięgały XVIII w. Przez długi czas Willa służyła jako miejsce wypoczynkowe i lecznicze, w trakcie swej niemieckiej historii zwana „Daheim”, później w latach powojennych nazwana Domem Wypoczynkowym „Jaś”.

Budynek został odrestaurowany i od 2008 roku funkcjonuje pod nazwą „Willa Bawarka”.

Szlaki i punkty widokowe

Michałowice to pięknie położona górska osada. Prowadzą przez nią liczne szlaki piesze i rowerowe. W miejscowości znajduje się kilka punktów widokowych, część z nich została dodatkowo wyposażona, np. w leżaki. Jednym z takich miejsc jest punkt widokowy znajdujący się tuż przy Willi Bawarka.